↑ Return to NirmalaPro

Leading Hands

Sr. Carol Thundathil (2004 – 2007)

 

Sr. Carol Thundathil was born on 19th February 1949 and joined in the Congregation of the Ursulines of Mary Immaculate on 30th April 1968. He made her first vows on 17th February 1971 and offered herself to the Lord in perpetual commitment on 30th May 1976. Since then she has served the Congregation in various capacities like Assistant Novice Directress, Novice Directress, Vice Provincial, Superior of Nirmala Vice Province and Provincial Superior of Vimala Province. She continues moving forward radiating God’s goodness.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sr. Mabel

Sr. Mabel (2007 – 2009)

Sr. Mabel Kaithavelil was born on 10th September 1960, joined the Congregation of the Ursulines of Mary Immaculate on 21st June 1976 and made her first vows on 28th December 1979. Her Perpetual commitment was on 28th December 1984. She has served the Congregation in India and  Italy. She shouldered the responsibility of leading Nirmala Vice Province from 2007 to 2009 as its Superior. She now continues serving the Congregation as Councilor General and Secretary General.

Sr. Yvette

Sr. Yvette (2009 – 2010)

 

Sr. Yvette was born  on 25th September 1950. After completing her high school from St Georges High School , Kulathuvial she joined the Ursulines of Mary Immaculate at Cannanore and became a nun in 1969. She has held many responsibilities as superior and principal in many convents and institutions. She was appointed as the Regional Superior of Nirmala province in 2010  till it became a province in 2011.She continues serving the Province carrying the responsibilities with dedication and commitment.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sr. Rittie

Sr. Rittie (Dec. 2010 – May 2017

Sr. Rittie was born on 4th December 1957. She joined the Congregation of the Ursulines of Mary Immaculate on 2nd December 1976 and made her First Vows on 28th December 1979. Her Perpetual Commitment was on 9th May 1985. After completing her studies she served the Congregation in the field of Medical apostolate. When Nirmala Vice Province was formulated in 2004 she was appointed as the Councilor of the Vice Province for two terms. In 2010 when this Vice Province was organized into Nirmala Province she was appointed as its Provincial Superior. In 2014 for a second term she was appointed as Its Provincial Superior. She continues her mission of leading the Province with her sincere efforts.

 

Sr. Nirupa

Sr. Nirupa (May 2017 – )

Sr. Nirupa Puthenpurackal was born on 17th September 1955. She joined the Congregation of the Ursulines of Mary Immaculate on the 9th of July 1972, and professed on 8th May 1975. She took her Final Vows on 8th May 1981. She was in the field of Education since 1976. She served the Congregation in various capacities like – teacher, Community animator, vice principal, & principal, in our various institutions, contributing her best for the development of Education for the last 40 years. She was in the Provincial Council of Lucknow Province of the Congregation from 2004 to 2009. When Nirmala Province was bifurcated from Lucknow Province, she was appointed as its Vice Provincial for two consecutive terms – from 2010 to 2017. She now serves the Ursulines of Mary Immaculate, Nirmala province, as its Provincial Superior, taking charge on 10th May 2017.

Provincial Teams

Formulation of Nirmala Province & its First Provincial Team 3rd December 2010 was a red letter day in the history and life of the Institute. Northern Province was reorganized into two Provinces – Lucknow Province and Nirmala Province. The birth of Nirmala Province and the installation of the Provincial Team took place on Friday, 3rd …

View page »